Menininkai: Birutė Letukaitė, Vita Gelūnienė, Evaldas Jansas

Dizainas: Aurimas Rekašius

Šoka: Gabija Gurskaitė, Rikka Ihalainen, Skaidra Jančaitė,  Rūta Kavaliauskienė, Saulius Kavaliauskas, Ema Nedobežkina, Jokūbas

Nosovas, Julijus Nosovas, Indrė Puišytė

Stilius ir grimas: Aušra Kleizaitė

Audimo asistentė: Kristina Čyžiūtė

Sukurtas: 2011 m.


2011 metų pradžioje tekstilininkė Vita Gelūnienė ir choreografė Birutė Letukaitė nutarė bendradarbiauti rengdamos projektą tarpdisciplininei programai „Judanti tekstilė“.

„Jau kurį laiką kirbėjo mintis, kad mano audžiama tapiserija, be to, kad pasakoja istoriją dvimatėje erdvėje, turėtų atskleisti ir laiko dimensiją. Laikas, per kurį papasakojama istorija, yra ne mažiau svarbus nei ji pati, jis tampa jungiančia grandimi tarp istorijos, pasakotojo ir to meto įvykių. Savo vizijose mačiau audinio fone judančius personažus, kurie gyvai įkūnyja  „vienaragio medžioklės“ istoriją.“, – teigia Vita Gelūnienė.

Vienaragio tema daugiausia paplitusi viduramžių tapiserijose (pvz., ciklas „Dama su vienaragiu“,1480-90). Vienaragis šiose tapiserijose yra nekaltumo simbolis, prie kurio priartėti gali tik nekalta mergelė. Jis  – gėrio pranašas ir laimės nešėjas. Panaršius internete galima aptikti ir tokias vienaragio charakteristikas: jis simbolizuoja drąsą, kilnumą, išmintį, tačiau drauge ir puikybę, įniršį, griaunamąją jėgą ir seksualinę sublimaciją. Trumpai sakant, tai pats gyvenimas.

Choreografė Birutė Letukaitė apsilankė studijoje, kurioje audė Vita Gelūnienė. Menininkės kartu aptarė Vitos Gelūnienės vizijų įkūnijimo galimybes. Po pokalbio tapo aišku, kad šio projekto privalumas yra ne autorystė, o bendradarbiavimas, iš kurio gali gimti visai nauja istorija – nauja vizija. Buvo nutarta, kad geriausiai ši istorija būtų atskleista video filmo pagalba. Tad Vita Gelūnienė pasiūlė prie projekto prisijungti video menininkui Evaldui Jansui. Birželio pabaigoje trejetas ir šokio teatro „Aura“ šokėjai per vieną dieną filmavimo studijoje nufilmavo tai, kam ruošėsi kelis mėnesius.

Video filme Evaldas Jansas sau būdinga maniera perteikia savo pasaulio pajutimą, taip, kaip Birutė Letukaitė tai padarė šokio kalba, o Vita Gelūninė atskleidė tapiserijos kalba.

Video parodytas

2012 m. JAPONIJA “Ori-Ryzumu”

2011 m. LIETUVA Kauno Bienalė

Parašykite komentarą